Suratı Sirke Satmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere suratı sirke satmak deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Suratı sirke satmak deyiminin anlamı:

Kızgınlığı yüzünden anlaşılmak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Suratı sirke satmak deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Suratı sirke satmak deyiminin hikayesi:

İnsanlar hayatlarında his ve fikirleriyle varlık gösterebilirler. Duygu ve düşünceler insanların davranışlarını da etkilemektedir. Bu nedenle kızan, üzülen, sevinen, mutlu olan, hüzünlenen kişilerin duygu durum değişiklikleri hallerinden, yüzlerinden de belli olmaktadır.

Kızan insanların yüzleri düşük olmakta, mutsuzlukları gözlerinden ve kızgınlıkları da yüz ifadelerinden hemen belli olmaktadır. Suratı sirke satmak deyimi de sirke yiyen birinin ekşilikten yüzünü buruşturması ile kızan birinin yüzünün kırış kırış olmasının aynılığından ileri gelerek deyim haline getirilmiştir.

Suratı sirke satmak deyimi sıklıkla kullanılan ve insanların kızgınlık hallerini ifade etmek kastıyla söylenen bir söz olma özelliğini taşımaktadır. Deyimler kalıp yargılardan oluşan ve herkes tarafından bilinen sözler olarak bilinmekte ve kullanılmaktadır.

Suratı sirke satmak deyimi kızgın olduğu yüzünden hemen anlaşılan ve bu anlamda duygularını saklayamayan kişiler için özellikle kullanılmaktadır. Kızgın insanlar hemen anlaşılır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.