Sümer ve Mısır Heykel Sanatının Belirleyici Unsurları Nelerdir?

Aşağıda Sümer ve Mısır heykel sanatının belirleyici unsurları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Heykel, bir sanat alanı olarak kabul edilmektedir. Geçmişten günümüze ve ilkel çağlarda en modern çağlara kadar heykel sanatı birçok millet tarafından icra edilmiştir. Geçmişte Sümerler, Mısırlılar, Yunanlılar heykel sanatı üzerine önemli çalışmalar ortaya koymuşlardır.

Heykel sanatı, taşa şekil verme ve duygu, düşünce birliğinin oluşması ve estetik kaygıların yaşanması yoluyla meydana gelmektedir. Sümerler, Mısırlılar kendi medeniyetlerini ortaya koymuş milletler olarak varlıklarını sürdürmüşlerdir. kendilerine özgü heykel sanatı çalışmaları yapmışlardır.

Kralların, hükümdarların, hakanların, siyasi ve idari olarak yöneticilik vasfını kazanan kişilerin, var olduğunu inanılan ve metafizik olarak hayal gücüne dayanılarak bazı özellikler eklenen soyut varlıkların da heykel sanatı konusu yapıldığı bilinmektedir. Bu Sümer ve Mısır için heykel sanatının belirleyici noktalarını meydana getirmiştir. Din, kültür, örf ve adetler heykel sanatını da doğrudan etkilemiştir.

Medeniyetlerin teknik gelişmesi, felsefi derinliğin de artarak heykel sanatının ortaya konmasında etkili olmuştur. Heykel sanatı yine metafizik tahayyüllere dayalı olarak günümüzde gelişim göstermekte ve geçmişteki sanat algılarından ve kaygılarından daha gelişmiş ve farklı olarak uygulanmaya devam etmektedir.

Sümer ve Mısır heykel sanatı anlayışları zaman içinde heykel sanatının temelini oluşturan belirleyici unsurları ortaya koymayı başaran bir gelişim göstermiştir.

Sümer ve Mısır Heykel Sanatının Belirleyici Unsurları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.