Şu Üç Özellik Kimde Bulunursa O Kişi İmanın Tadına Erer: Allah ve Resulü’nü Herkesten Çok Sevmek, Sevdiği Kimseyi Sadece Allah İçin Sevmek, İmandan Sonra Küfre Dönmekten, Ateşe Atılmaktan Çekindiği Gibi Çekinmek.” Hadisinde Ne Anlatılmaktadır?

Aşağıda şu üç özellik kimde bulunursa o kişi imanın tadına erer: Allah ve Resulü’nü herkesten çok sevmek, sevdiği kimseyi sadece Allah için sevmek, imandan sonra küfre dönmekten, ateşe atılmaktan çekindiği gibi çekinmek.” hadisinde ne anlatılmaktadır kısaca olarak ele alacağız.

Dinin bazı temel kuralları vardır. Allah’ın varlığına ve birliğine iman etmek, Peygamber a.s.’ı resul olarak kabul edip O’na iman ve ittiba etmek en önemli hususlardan birincisidir. Allah’ı ve Resulü’nü herkesten çok sevmek ve canından çok kıymet vermek imanın bir gereğidir.

Bir kimseyi Allah için sevmek, imanı en kıymetli değer olarak görmek, ateşten sakınır gibi küfre düşmekten, şirkten, isyandan ve aşırı gitmekten Allah’a sığınmak imanın gereğidir. Kaliteli ve şuurlu bir imana sahip olan bireyler böyle yaparlar.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.