Su Kaynaklarına Dayalı Ekonomik Faaliyetler Nelerdir?

Aşağıda su kaynaklarına dayalı ekonomik faaliyetler nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Su kaynaklarına yakın yerlerde insanların yerleşim alanı belirlemesi geçmişten günümüze kadar olan tarihi süreç içinde gerçekleşmiştir. İnsanların suya olan ihtiyacı sürekli olarak devam etmektedir. Su kaynakları doğal su kaynakları olarak karalar üzerinde, karalar arasında ve kıtalar arasında olmak üzere meydana gelmektedir.

Yer altı su kaynakları sıcak ve soğuk su kaynakları olarak ayrılmaktadır. Yer üstünde de yaşanan yağışlar nedeniyle kar ve yağmur sonrasında su birikintileri akarsular oluşturabilir. Akarsular, denizlere doğru akar. Göller karalar üzerindeki çukurlarda meydana gelmektedir.

Su kaynaklarına dayalı olarak yapılan ekonomik faaliyetler, içme sularının üretilmesi, dağıtılması, enerji santrallerinin oluşturulması, sağlığın korunması için tedavi türlerinin geliştirilmesi, temizlik ve sağlık sektörlerinin oluşturulması için kullanılmaktadır.

Su kaynaklarına dayalı olarak yapılan ekonomik faaliyetler su arıtma tesislerinin oluşturulması, çevre temizliğinin sağlanması bakımından da yararlı olmaktadır. Su, insanların günlük ihtiyaçlarının karşılanmasında devlet tarafından vatandaşlara da satılmaktadır.

Suyun satılması meskenlerde su saatlerinin kullanılması ve tüketilen miktar kadar belli birim ücreti katlarıyla hesaplanarak suyun faturalanması sonucunda gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde su kaynakları bakımından yer altı ve yer üstü su zenginlikleri bulunmaktadır. Su canlılık faaliyetlerinde olmazsa olmaz bir madde olarak kullanılmaktadır. Canlılığın ve sağlıklı nesillerin devam etmesinde faydalı olmaktadır.

Su Kaynaklarına Dayalı Ekonomik Faaliyetler Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.