Sporda Dürüstlük ve Saygı ile İlgili Bir Kompozisyon

Aşağıda sporda dürüstlük ve saygı ile ilgili bir kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Spor faaliyetleri insanların ahlak, kültür olarak da gelişmesini sağlar. Spor, bedensel ve ruhsal gelişiminin yanında kişilerin manevi dünyalarının da gelişmesinde etkili olur. Çünkü spor faaliyetlerinde kültür değerleri, toplumsal tutum ve değerler öne çıkmaktadır.

Dürüst olmak, güvenilir olmak, ahlaklı bir birey olarak spor faaliyetlerinde bulunmak bu değerlerin yaşanmasını sağlamak ve yayılmasında görev almak spor yapmak sayesinde gerçekleşmektedir. Sporda dürüstlük ve saygı bütün spor dallarında profesyonel ve amatör alanlarda federasyon ve derneklerin ortaya koydukları kurallar ve tavırlarla ilgili olarak gelişmektedir.

Sporcuların spor faaliyetleri sayesinde toplumsal tutum, değer, davranış gibi önemli değerlerin öğrenilmesinde, yaşatılmasında ve yayılmasında görevleri ulusal ve uluslararası alanlarda kendini göstermektedir. Spor bedensel, ruhsal gelişim sağladığı gibi manevi açıdan da değerler eğitiminin kazanılmasını sağlamaktadır.

Spor yapan kişiler adalete, hakka, hukuka saygılı kişilerdir. Dürüst oldukları için yalan konuşmaz, iftira etmez ve kötü söz de kullanmazlar. Böylece kendinden sonraki nesillere de örnek olarak yol göstermiş olurlar. Sporcuların örnek alınmasının sıklıkla yaşandığı günümüzde sporcuların dürüstlük ve saygı ilkelerine bağlı kalması oldukça önemlidir. Spor faaliyetleri ancak bu şekilde bir anlam ve değer kazanarak sürekli yapılan faaliyetler arasında da bulunabilir.

Sporda Dürüstlük ve Saygı ile İlgili Bir Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.