Söz Bir Allah Bir Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere söz bir Allah bir deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Söz bir Allah bir deyiminin anlamı:

“Sözümü yerine getireceğime, sözümden dönmeyeceğime, Allah’ı birliğine inandığınız gibi inanın” anlamına gelen bir deyimdir. Söz bir Allah bir deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Söz bir Allah bir deyiminin hikayesi:

İnsanlar beşeri ve insani ilişkilerinde her zaman doğru konuşmayı ve dürüst olmayı seçerler. Yalan konuşan kişiler sözüne güven olmayan ve güven vermeyen insanlar olarak sahte kişilikler kabul edilmektedir. İnsanların sözüne güvenilmesi oldukça önemlidir.

Söz bir Allah bir sözü de dini referans olarak gösteren ve Allah’a iman eden birinin sözünde nasıl yanlışlık bulunabilir, söz ancak doğru söz olduğundan anlamlı olur, söze yalan karışmaz anlamlarına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Doğru söz insanların güvenini kazanır ve insanların da dürüst olarak bilinmesini sağlar. Toplumda yaygın olarak kullanılan söz bir Allah bir deyimi güven duygusunun çok önemli olduğunu hatırlatmaktadır.

Deyimler kalıp yargılardır. Mecaz anlamlı olarak kullanılırlar. Ağızdan ağza ve nesilden nesle sözlü ve devamında yazılı olarak aktarılan en önemli dil unsurları ve kaynakları olarak bilinirler.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.