Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Sömürgecilik Hakkında Neler Biliyorsunuz? Günümüzde Sömürgecilik Yapan Devletler Var mı? Düşüncelerinizi Söyleyiniz. - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Eylül 2022

Sömürgecilik Hakkında Neler Biliyorsunuz? Günümüzde Sömürgecilik Yapan Devletler Var mı? Düşüncelerinizi Söyleyiniz.

Aşağıda sömürgecilik hakkında neler biliyorsunuz, günümüzde Sömürgecilik yapan devletler var mı, düşüncelerinizi söyleyiniz kısaca olarak ele alacağız.

Sömürgecilik faaliyetleri, 1760 sonrasında  Sanayi İnkılabı ile başlayan ham madde ve pazar arayışı çerçevesinde başlamış ve 1789 Fransız İhtilali ile baş göstererek dünya geneline yayılan bir durum haline gelmiştir. Emperyalizm, olarak da bilinen ideolojik yaklaşım yer altı zenginliklerine sahip ama askeri ve siyasi yönden güçsüz ülkelerin, siyasi ve askeri yönden güçlü ülkelerin tahakkümü altına girmesi anlamına gelmektedir.

Sömürgecilik faaliyetleri daha çok Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından yapılmaktadır. Çin, Rusya gibi ülkeler de bu sömürgecilik faaliyetleri içinde bulunmaktadır. Günümüzde sömürgecilik faaliyetlerini sürdüren ülkeler Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Rusya, Çin, Fransa, Almanya gibi ülkelerdir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781