Sölenterlerin Özellikleri Maddeler Halinde

Aşağıda sölenterlerin özellikleri maddeler halinde kısaca olarak ele alacağız.

Sölenterler, ilkel deniz canlıları olarak bilinmektedir. Sölenterler, denizanası, denizşakayığı, mercanlar, hidra canlıları olarak bilinmektedir. Denizlerde yaşayan bu canlılar deniz ekosistemi içinde hayatlarına devam etmekte ve ilkel solunum, beslenme ve barınma şartlarına sahip olarak üreme özelliklerine sahip bulunmaktadır.

Sölenterlerin hareket etme kabiliyetleri ve uzuvları da bulunmaz. Yüzme ve takla atma hareketleri yaparak deniz içinde hareketlerine devam ederler. Sabit ve serbest yüzücü olarak hareket ettikleri bilinmektedir. Mercanlar kaya diplerinde sabit bir şekilde bulunmaktadır. Denizanaları ise çeşitli özelliklere sahip olarak hareket halinde bulunmaktadır.

Sölenterlerin özellikleri şu şekildedir:

*Sinir sistemleri bulunmaktadır.

*Doku ve organ farklılaşması gibi olaylar bulunmaz.

*Basit sindirim kanallarına sahiptirler.

*Ağsı sinir sistemlerine sahip olarak yaşarlar.

*Yumurta ve tomurcuklanma ile çoğalırlar.

Sölenterler dört sınıf olarak gruplanırlar. Bunlar denizanaları, zehirli denizanaları, mercanlar ve polipler olarak popülasyon gösterirler. Sölenterler eşeyli eşeysiz üreme çeşitlerini de gösterebilirler. Genelde tomurcuklanma ile üremeye devam ederler. Vücutlarında belli bir çıkıntının oluşması tomurcuklanma olarak üremeye neden olur.

Sölenterlerin sinir sistemleri grup olarak ilk kendilerinde yer almakta ve ağsı bir tabaka yayılımında bulunmaktadır. Basit sindirim kanaları ile boşaltımın da gerçekleşmesi mümkün hale gelmektedir. Bu nedenle ilkel canlılar arasında bulunan sölenterler hayatlarına bu şekilde devam ederler.

Sölenterlerin Özellikleri Maddeler Halinde Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.