Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Eylül 2020

Soba ve Doğal Gaz Zehirlenmelerine Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Soba ve doğal gaz zehirlenmelerine karşı alınabilecek önlemleri araştırınız.

Günümüzde en çok yaşanan zehirlenmelerden biri de soba ve doğalgaz zehirlenmeleridir. Soba ve doğalgaz zehirlenmeleri daha çok ihmalkarlık nedeniyle meydana gelirken doğa olaylarından fiziksel olarak etkilenerek de oluşmaktadır. Soba ve doğalgaz zehirlenmeleri daha çok lodoslu havalarda meydana gelmektedir.

Soba ve doğalgaz zehirlenmelerine karşı alınabilecek birçok tedbir bulunmaktadır. Böylece zehirlenmelerin önüne geçilmektedir. Soba ve doğalgaz zehirlenmeleri ölümcüldür. Bu nedenle soba ve doğalgaz zehirlenmelerine karşı tedbirlerin alınması elzemdir.

Soba ve doğalgaz zehirlenmelerine karşı alınması gereken tedbirler şu şekildedir:

*Lodoslu havalarda sobanın söndürülmesi gerekir.

*Sobada kül bırakılmaması gerekir.

*Sobanın hava alması sağlanmalıdır.

*Bacaların temizlenmesi gerekir.

*Soba borularının temizlenmesi gerekir.

*Küllerin muhakkak çıkarılması gerekir.

*Doğalgaz zehirlenmelerini önlemek için alarm sistemleri kurulmalıdır.

*Doğalgaz kaçaklarının haber verilmesi gerekir.

*Doğalgaz kaçaklarında camların açılması ve alanın süpürülmesi gerekmektedir.

*Doğalgaz kaçaklarında muhakkak ekiplere haber verilmesi gerekir.

Soba ve doğalgaz zehirlenmeleri günümüzde sıkça yaşanmaktadır. Bunun için tedbirlerin mutlaka alınması gerekir. Zehirlenmelerin önüne geçilmesi için kurallara uyulması gerekir. Soba ve doğalgaz kullanımının talimatlarına uyulması gerekir. Soba ve doğalgaz zehirlenmelerinin önüne geçilmesi için baca sistemleri de kullanılabilir. Böylece insan kayıpları daha az yaşanmakta ve ısı bakımından tasarruf da sağlanmaktadır.

Soba ve doğalgaz zehirlenmelerine karşı alınabilecek tedbirler;

1- Eğer evde soba kullanıyor isek kömürün yanmasını sağlamalıyız. Kömür iyi yanmadığı zaman CO (Karbonmonoksit) gazı ortaya çıkar. CO gazı havadan ağır olduğu için çabuk çöker bu da yerde yatan kişilerin zehirlenme ve ölüm riskini büyük bir derecede etkiler.

2-Soba zehirlenmelerini önlemek için gece yatarken sobalara kömür atılmamasına dikkat edilmeli. eğer atılıyor ise kömürün tam yanmasını beklemeli.

3-Doğal gazda ise hava alınabilen bir ortamın oluşturulması lazım. Örneğin banyo sofbeni doğalgaz ile çalışıyorsa banyonun geniş ve hava alan bir yer olması lazımdır. Bu sayede zehirlenmenin önüne geçilebilir.

4-  Banyo küçük ve havalandırılması zor ise doğalgaz ile çalışan şofben yerine elektrikle çalışan şofben takılmalıdır. Bu sayede zehirlenme riski ortadan kalkar.

5- Eğer maddi durum yetiyor ise hava da bulunan diğer gazları uyaran aleti evimize taktırabiliriz. Bu sayede havaya karışan diğer gazı bize uyarı olarak bildirecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. zehra (okulun en güzel kızıyım) dedi ki:

    Teşekkürler.Çok güzel olmuş.

Yorum Yaz