Sinir Sisteminin Özellikleri Nelerdir?

Aşağıda sinir sisteminin özellikleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Hücreler, canlılık özelliği taşıyan en küçük birimler olarak tanımlanmaktadır. Hücreler bir araya gelerek dokuları oluştururlar. Dokular bir araya gelerek organları oluşturmaktadır. Organlar bir araya gelerek de sistemleri oluşturmaktadır. İnsan vücudunda bulunan sistemlerden biri de sinir sistemi olarak bilinmektedir.

Sinir, kas, kemik, kan, bağ doku gibi dokularla ortak çalışan sinir sistemi birçok sistemin çalışmasını da sağlamaktadır. Sinir sistemi, merkezi sinir sistemi ve çevresel sinir sistemi olarak ikiye ayrılmaktadır. Sinir sistemi doku ve organları, beyin, beyincik, omurilik soğanı, omurilik olarak şekillenmektedir.

Sinir sisteminin özellikleri şu şekildedir:

*İstemli ve istemsiz hareketlerin gerçekleşmesini sağlar.

*Reflekslerin kontrolünü sağlar.

*Destek ve hareket sistemine, kas ve kemik dokuya yardımcı olur.

*Acıkma, susama, uyku ve uyanıklık durumlarının gerçekleşmesini sağlar.

*Beş duyu organının çalışmasını sağlar.

*Merkezi sinir sistemi vücudu kontrol eder ve yönetir.

*Vücudun dengede olmasını sağlar.

Sinir sisteminde beyin ve omurilik oldukça önemlidir. Beyin, merkezi sinir sistemi olarak vücudu yönetmektedir. Omurilik ise reflekslerin gerçekleşmesini sağlar. Vücudun alışkanlık haline getirdiği istemli ve istemsiz hareketler refleks olarak omurilik tarafından kontrol edilir. Bunlar okuma, yazma, bisiklete binme, araba kullanma gibi faaliyetlerdir. Beyincik ise vücudun dengede olmasını sağlar. Vücudun bütün üyeleriyle ayak durması beyinciğe bağlıdır.

Sinir Sisteminin Özellikleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.