Ses Olayları ile İlgili Örnek Metinler Kısa

Aşağıda ses olayları ile ilgili örnek metinler kısa kısaca olarak ele alacağız.

Ses olayları, yumuşama, sertleşme-benzeşme, ulama, daralma, düşme, türeme, kaynaştırma olarak bilinmektedir. Konuşma dilinde ve yazılarda ses olaylarını rastlamak mümkündür. Ses olayları doğru Türkçe kullanımı için kuralların doğru bir şekilde uygulanmasıyla meydana gelmektedir.

Ses olayları ile ilgili örnek metin kısaca şu şekildedir:

Şakaklarıma dayanınca güneş, can çekiştiğimin de farkına varıyordum. Su içerken kendimden geçiyordum. Yokuşları iner gibi çıkıyordum. Hayat zor ve kolay yönleriyle karşıma dikiliyordu. Dikilen gölgeler görüyordum. Karanlık ve anlamsız. Anlamını kavramak zor olan gölgeler karşıma geçiyordu. Demek ışık arkamdaydı.

Ben miyim kendi yoluma engel, diye soruyordum. Simiiden simit alırken mutlu, gazete okurken sevimsiz bir hal alıyordum ve kahvaltımı tamamlamadan ya evden çıkıyor ya da yeniden uyumaya başlayıp, düşünce dünyasına dalıp gidiyordum.

Hayalin hakikatini arayan gözlerle etrafıma bakıyordum. Yalnızdım ve yalnızlığımı gidermek için aldığım her tedbir yalnızlığımı daha da arttırmak oluyordu. Yalnızlığımı sevmeye başlamıştım. İlk defa seviyordum. Tecrübesiz, cılız, güçsüz bir sevgiyle yalnızlığıma sarılıyordum. Metinler yazdım, sonra şiirler okudum.

Münşeat yazdım. Sanatlı bir düz yazı çıktı ortaya. Sanatını sattım geriye harfleri kaldı. Yaşadım, nefes aldığım sürece… Kendimde değildim, başkalarında kaldım ömrüm boyunca ve hayatım eriyip gitti bir buzun erimesi gibi bense izledim durdum.

Ses Olayları ile İlgili Örnek Metinler Kısa Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.