Sermayeyi Kediye Yüklemek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere sermayeyi kediye yüklemek deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Sermayeyi kediye yüklemek deyiminin anlamı:

Bütün parasını çarçur edip, yiyip bitirmek anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Sermayeyi kediye yüklemek deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Sermayeyi kediye yüklemek deyiminin hikayesi:

İnsanlar hayatlarında birtakım işler üstlenir, sorumluluk alarak geçim sıkıntısını bertaraf etmek adına rızıklarının peşine düşerler. Bunun için sermayelerini kullanırlar. Akıl, servet, sağlık en önemli sermayeler arasında yer alır. Ömür sermayesi insanın tüketmekten geri duramadığı ve elinde olmayan nedenlerle geçip giden bir başka sermayedir.

İnsanların hayatlarında önemli kararlar alıp tercihler yaparak irade ortaya koymaları da söz konusu olmaktadır. Karar ve tercihler de insanların sermayelerinin zarar görmelerine neden olabilir. Bu gibi durumlar aslında öyle olmayan ama insanlar arasında nankör olarak bilinen kediler için sermayeyi kediye yüklemek deyimi ile açıklanmaktadır.

Elindeki kıymetli varlığın bir anda yok olup gitmesi, boşa harcanması, değerini bilmeyen kişilerin eline geçmesi anlamına gelen bir deyim olarak sermayeyi kediye yüklemek deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır. Deyimler kalıp yargılar ve mecaz anlamlı sözlerdir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.