Şapa Oturmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere şapa oturmak deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Şapa oturmak deyiminin anlamı:

İçinden çıkılması güç bir duruma düşmek, çıkmaza girmek anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Şapa oturmak deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Şapa oturmak deyiminin hikayesi:

Şap, zemine dökülen kum, çimento ve su karışımı bir karışım olarak sertleşmeyi ve düzgün durmayı sağlar. Şap ilk döküldüğünde su ile karıştırıldığından oldukça balçık bir durumda bulunmaktadır. Şapa basmak, içinden çıkılması zor ve uğraştırıcı bir durumdur. Bu da insanların zor duruma düştüğünü göstermektedir.

Deyim olarak da kullanılan şapa oturmak sözü, insanların zor, güç, içinden çıkılması uğraştırıcı ve bıktırıcı durumlarda kullanılan bir söz olarak bilinmektedir. Bu durum karşısında insanlar uğraşması, temizlenmeye çalışması, çabalaması ev yorulması söz konusu olduğundan şapa oturmak işlerin imkansız hale doğru gittiğini de göstermektedir.

Şapa oturmak, başarısız olmak, çıkmaza girmek, bir çözüm bulamamak gibi anlamlara da gelmekte ve insanlar arasında sıklıkla kullanılmakta, mecaz anlamıyla da bir kalıp yargı olarak herkes tarafından bilinmektedir. Deyimlerin değişmeyen kalıpları herkes tarafından bilinmelerini de kolaylaştırmaktadır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.