Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Mayıs 2019

Sanat ile İlgili Deneme Yazısı

Aşağıda sanat ile ilgili deneme yazısı kısaca olarak ele alacağız.

Sanat, duygu ve düşüncelerin bir davranış olgusu olarak çeşitli zevk ve ahenklerle estetik kaygılar güdülerek meydana getirilmesindeki kullanılan araçların bütünü olarak bilinmektedir. Sanatın, hayal gücü ve öze bağlı olarak özgünlük kazanması özgür bir ortamda icra edilmesine bağlı olarak gerçekleşmektedir.

Sanat konusunda insanların sanat sanat içindir, sanat toplum içindir şeklinde iki farklı fikir ortaya koyduğu ve bu fikirlerin aslında birbirini tamamlayan fikirler olduğu da bilinmektedir. Sanatın gelişmesini sağlamak için sanat sanat içindir. Topluma ulaşması ve toplumda estetik olgu ve kaygı değerlerinin oluşması için de sanat toplum içindir.

Sanat eğitim aracı olarak insanların hayatında yer alabilir. Bu da ahlak, maneviyat, dünya görüşü gibi değerlerin sanatla yoğrulması ve sanata değer katması anlamına gelebilir. Sanatın bir olgu olarak dogmatik olması söz konusu olamadığından kişilerin özünün ifade edilişi ve içinde bulunduğu toplumun aynasını oluşturması da eleştirilemez.

Sanatın gelişmesini sağlan eleştiriye açık olmasıdır. Eleştiri olumlu manada sanatın daha ileri seviyede yapılması için gereklidir. Yaşamak, okumak, gezmek, görmek, anlamak gibi kavramlar da sanatın tekamülünü sağlayan unsurlar olarak bilinmektedir.

Bu bakımdan sanat insanın özünden beslendiği gibi insanın özne yakışan her türlü tutum, değer ve davranıştan da beslenerek güzellik, iyilik kaygı ve endişelerinin yansıtılması değerini taşır.

Sanat ile İlgili Deneme Yazısı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. muhittin kıllıbacak dedi ki:

  güzel ama yazım hataları var

 2. Elçin dedi ki:

  selam kankiler, Sanat ile İlgili Deneme Yazısı yazısını ödevim için kullandım, ben çok beğendim Bartın birincisi Elçin olarak herkesi öptüm.

 3. Sevilay dedi ki:

  harbiden süper arkadaşlar, Sanat ile İlgili Deneme Yazısı hemen deftere geçirdim, Kars okulları arasında sınavlarda hep birinci gelmemi bu hızıma borçluyum. tembellere kapak olsun.

 4. ilayda dedi ki:

  selam arkadaşlar bu eğitim sitesi inan ki çok iyi, 2 artı aldım, benim adım ilayda, ben Sanat ile İlgili Deneme Yazısı ödevini çok beğendim öğretmen 100 verdi, beğenen yoruma gelsin. :)

 5. mine dedi ki:

  ben fazlasıyla beğendim işime yaradı bu yazı ellerinize sağlık.

Yorum Yaz