Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Sakız Sardunya Kitap Özeti ve Kahramanları İncelemesi

Aşağıda sakız sardunya kitap özeti ve kahramanları incelemesi kısaca olarak ele alacağız.

Sakız Sardunya isimli eserin konusu şu şekildedir:

Çocuklara değerler eğitimini kazandırmak ve bunun için eğlenceli ve macera dolu yolların seçilmesiyle dostluk, kardeşlik, paylaşmak, dayanışmak, yardımlaşmak gibi kültür değerlerinin öğretilmesini amaçlayan en güncel hikaye kitaplarından biri olarak kaleme alınmıştır.

Çocukların hayatında dostluk, arkadaşlık, kardeşlik ve akrabalık gibi olgularında eğlenceli ve macera dolu bir anlatımla öğretilmesini konu edinen bir hikaye kitabıdır.

Sakız Sardunya isimli eserin özeti şu şekildedir:

Sakız Sardunya, bilgili, terbiyeli, dürüst ve çalışkan bir kız olarak meraklı tavırlarıyla dikkat çekmektedir. Sakız Sardunya isminden muzdarip olarak hayatına devam etmektedir. Çünkü okulda sınıf arkadaşları sürekli olarak ismiyle dalga geçmektedir. Bu durum onu çok rahatsız ettiği için annesine şikayetlenir.

Annesi, kızının isminin bir çiçek ismi olduğunu söyler. Çiçekleri herkes sever diyerek şikayetlerin önünü kesmek ister Yetişkinlerin hayatı ve tavırları üzerine soru işaretleri ile kafası dolu olan Sakız Sardunya büyüklerin bu çıkışlarına da anlam veremez.

Sakız Sardunya her zaman hayvan beslemek istemiştir. Hayvanlara ve çevreye olan sevgisi kitap okudukça daha da artmaktadır. Bu nedenle ailesinden hayvan sahiplenmelerini ister. Annesi şehir hayatını buna uygun olmadığını söyleyerek yine kızından farklı düşünmektedir. Babası ise kızının üzülmesine ve yalvarmalarına dayanamadığı için kızına iki tane su kaplumbağası alır.

Su kaplumbağalarının isimleri Gece ve Gündüz olur. Sakız Sardunya onlarla vakit geçirmekten çok hoşlanır. Çevreye olan ilgisi ve büyüklerin çevreye olan duyarsızlığı birleşince çevreyle ilgili de bir şeyler yapmak ister. Ama dalga geçileceği endişesi ve kaygısıyla bundan vazgeçer.

Sakız Sardunya sürekli okuduğu için yanından asla ayırmadığı bir de atlası vardır. Zaman zaman bu atlasa bakarak büyüyünce gideceği ya da gitmeyi hayal ettiği ülkelerin coğrafi konumlarına bakarak hayaller kurar. Bu nedenle farklı dünyalar görmeye çok meraklı bir kız olarak da sürekli araştırma yapmaktadır.

Bir gün okul kütüphanesinde yeni bir kitabı okumak için alırken bir de farklı bir küre görür. Gözüne çok farklı fantastik görünen bu küre hemen dikkatini çeker. Alıp eve getirmek durumunda kalır. Bir türlü merakını yenemez. Anneannesinin evinde küreyle oynamaya başlar.

Kürede sekiz farklı kıta bulunması gizem dolu bir şey olduğu düşüncesini pekiştirir. Kürenin bir “EFHİMA” olduğunu sonradan anlar. Bu Efsaneler, Hikayeler, Masallar Ülkesi’ne giden bir küredir. Sakız Sardunya gitmek istediği yerlere yelken açmak için bu küreyle uzun müddet vakit geçirmeye ve hayaller kurmaya da devam eder.

Sakız Sardunya isimli eserin kahramanları şu şekildedir:

*Sakız Sardunya: Kitap düşkünü bir kızdır.

*Annesi: Kızını seven bir annedir.

*Asutay: Kısa boylu biridir.

Sakız Sardunya Kitap Özeti ve Kahramanları İncelemesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ceren dedi ki:

    selamun aleyküm bu eğitim sitesi cidden iyi, deftere geçirdim, benim adım ceren, ben Sakız Sardunya Kitap Özeti ve Kahramanları İncelemesi ödevini çok beğendim öğretmen 100 verdi, beğenen yoruma gelsin. :)

Yorum Yaz