Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

Sağlık Haftası İle İlgili Yazı

Sağlık haftası ile ilgili yazı hakkında bilgi kısaca

Mutlu bir yaşamın sırrı sağlıklı olmaktan geçer ve sağlıklı yaşamak için de bilinmesi gereken birçok nokta vardır. Öncelikle sağlığın ne olduğunu anlamak gerekir. İnsanın hem fiziksel hem de ruhsal açıdan hastalıksız olması, mutlu, rahat bir hayat geçirmesi sağlık adını alır. İnsanların en doğal hakkı sağlıklı bir yaşam geçirmektir. Bunun için de herkesin öğrenmesi gereken bazı hususlar vardır. Devlet de toplum sağlığını korumak adına bazı önlemler almalıdır. Sağlıklı bir topluma sahip olmayan devlet gelişemez, kalkınamaz.

Dünyada birçok devlet bunun farkına varmış ve toplumun sağlığını korumak amacıyla yatırımlar yapmıştır. Bu yatırımlar ve çalışmalar sonucu da koruyucu hekimlik ortaya çıkmıştır.

İnsanların hayatında sağlıktan daha önemli bir şey yoktur. Sağlıklı bir insan çalışabilir, geçimini sağlayabilir ve aynı zamanda mutludur. Bu nedenle bir milletin huzurlu ve güçlü olabilmesi sağlıklı olmasına bağlıdır.

Sağlığa gereken önemi vermeyen toplumlarda hastalıklar ortaya çıkar, yoksul, sefil bir halk oluşur. Bir birey sağlığını önce kendisi için sonra da bir vatandaşlık görevi olarak ülkesini geliştirmek için korumalıdır. Sağlığı korumak için de hasta olmadan önce doktora giderek bazı kontrolleri yaptırmalıyız. Sonuçta her insanın bir gün hastalıkla karşılaşabileceğinin bilincinde olmalıyız ve bu yüzden de daha hasta olmadan gereken önlemleri almalıyız.

Türkler eski tarihlerden beri hastalıkların çaresini aramış ve sağlığa önem vermiş bir millettir. Osmanlı Devleti zamanında da sağlık problemleri ile yakından ilgilenilmiştir. Her caminin yanına bir hastane yaptırılmıştır ancak zamanla sağlıkla ilgili problemler ortaya çıkmış ve eskisi gibi dikkat edilmez olmuştur. Cumhuriyetin kurulmasından sonra sağlık sektörü modern tıbbın gerektirdiği şekilde düzenlenmiş ve sağlık konusu yeniden dikkate alınmıştır. Bunun için devlette Sağlık Bakanlığı kurulmuş ve çalışmalar ile halk sağlığının daha iyi duruma gelmesine çalışılmıştır.

Sadece Türkiye’de değil diğer devletlerde de sağlık konusuna önem verilmektedir. Tüm dünya sağlıklı yaşam konusunda bir olmuştur ve örgütlerle çalışmalar yapmaktadır. Birleşmiş Milletler’in bir kolu olarak Dünya Sağlık Teşkilatı kurulmuş ve tüm dünya devletlerinin sağlık alanında birbirine yardımcı olması sağlanmıştır. Dünya Sağlık Teşkilatı’nın merkezi Cenevre’dedir. Teşkilatın 7 Nisan 1947’de kurulması sebebiyle her yıl nisan ayının 7. günü Dünya Sağlık Günü olarak ilan edilmiştir.

Tüm dünyada sağlık günü bir gün olarak kutlanmaktadır ancak ülkemizde sağlık haftası olarak ele alınır. Etkinlikler 7 gün süreyle devam eder.

Halk Sağlığı Eğitimi Türkiye Milli Komitesi 7-14 Nisan tarihleri arasını Sağlık Haftası olarak değerlendirmekte ve hafta boyunca çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Birey ve toplum sağlığının önemi, korunması gibi bilinçlendirme çalışmaları yürütülür.

Sağlıklı bir yaşam için şu noktalara dikkat edilmelidir:

– Yediğimiz ve içtiğimiz yiyecek ve içeceklerin temiz ve taze olmasına önem vermeliyiz.

– Terli iken soğuk su içmemeliyiz.

– Yiyecek ve içeceklerin mikropsuz olmasına özen göstermeli, en sağlıklı olanlarını seçmeliyiz.

– Sağlıklı bir yaşam için temizlik alışkanlıkları edinmeli ve günlük yaşantıda temizlikten ödün vermemeliyiz.

– Yemek yeme sırasında lokmaları iyi çiğnemeye dikkat etmeliyiz.

– Bulaşıcı hastalıklardan korunmalıyız.

– Temiz yerlerde bulunmalıyız.

– Çalışma, dinlenme, eğlenme gibi sosyal yaşantımıza ait faaliyetlerde dengeyi korumalıyız.

– Aşı gibi hastalıklardan koruyucu yöntemlere başvurmalıyız.

– Dengeli ve sağlıklı beslenmeliyiz.

Sağlık Haftası İle İlgili Yazılar Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz