Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Ocak 2022

Safer Ayı Ne Zaman 2016 İşte Bilgiler

Safer Ayı Ne Zaman 2016, Safer Ayı Hangi tarihlerde 2016

Sefer Ayı Hicri takvime göre Muharremden sonra gelen aydır.  2016 yılının safer ayı 1 Kasım 2016 günü

başlamaktadır. İçinde “aşüre”gününün de yer aldığı Muharrem ayından sonra gelen safer ayı “cahiliye Arapları arasında uğursuz ay olarak nitelendiriliyordu ve bu ayda “umre” yapmak günah sayılıyordu. Hz.Muhammed ise umrenin her zaman yapılabileceğini belirterek safer ayına ilişkin bu kanıyı ortadan kaldırmıştır.

sınav duası

Resûlullah (SAV) Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Hastalığın kendiliğinden sirâyeti yoktur; uğursuzluk ve baykuş ötüşünün olumsuz etkisi yoktur. Safer ayının hayır ve şerle bir alâkası yoktur; bunlar cahiliye hurafeleridir. Hurafelerden cüzamlıdan, aslandan kaçtığınız gibi kaçınız !

Her ne kadar Safer ayının bir bela ayı olarak görülmesi uygun olmasa da bu ayda Hz.Muhammed’in bela ve sıkıntıları gidermek adına ettiği dualarla Allah’a sığınmak, sadaka vermek efdaldir. Ayrıca bu ayın son Çarşamba gününde de iki rekat namaz kılınması; bu namazda her rekatte bir Fatiha ve on bir İhlâsı Şerif okunması; namazdan sonra da on bir istiğfar ile on bir salavâtı şerîfe okunması tavsiye edilmiştir.

Safer Ayı Ne Zaman Konusunda Yorumlarınızı Bekliyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz