Saçını Süpürge Etmek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere saçını süpürge etmek deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Saçını süpürge etmek deyiminin anlamı:

Birileri için çok özveride bulunarak çalışmak, hizmet etmek anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Saçını süpürge etmek deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Saçını süpürge etmek deyiminin hikayesi:

İnsanlar hayatlarında sefa da sürer, cefa da çekerler. Birtakım fedakarlıklar yaparak hayatlarına devam eden daha çok kadınlar olmuştur. Aile ihtiyaçlarının karşılanması, çocuk büyütmek, dertlerle ve sorunlarla ilgilenme, kocasına destek olmak, aileyi bir arada tutmak kadının fıtratından da gelen birtakım vazifelerdir.

Bu dertli ve yorucu dünyayı ifade etmek adına saçını süpürge etmek deyimi kullanılır. Çok bedel ödemek, dişinden tırnağından arttırmak, canını dişine takarak mücadele etmek anlamlarını içeren bir deyim olarak sürekli hizmet etmek ve bedel ödemek konusunda söylenen bir söz olmuştur.

Saçını süpürge etmek deyimi sıklıkla kullanılan deyimlerden biri olarak daha çok kadınlara nispet edilen bir atıfla kullanılmaktadır. Çünkü kadınlarımız cefakar analarımız olarak da bilinmekte ve toplum nazarında bu itibarla hürmet ve hizmet görmektedir. Bu nedenle bu deyim dilimizde yerleşmiş önemli deyimler arasında yer alır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.