Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Sabrı Taşmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2022

Sabrı Taşmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere sabrı taşmak deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Sabrı taşmak deyiminin anlamı:

Katlanamaz, dayanamaz, sabredemez duruma gelmek, artık tahammül sınırlarının dışına çıkmak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Sabrı taşmak deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Sabrı taşmak deyiminin hikayesi:

Büyük şehirlerde yaşayan insanların kalabalık ve dar sokaklarda hayatlarına devam etmesi insanların manevi hayatını da etkilemektedir. Bu nedenle insanlar vicdani ve kalbi hislerde de bazı bozulmalar yaşamaktadır. Şehir hayatı insanları huzursuz, yorgun ve bitkin yaptığı gibi sabırsız da yapmaktadır.

İnsanların sürekli olarak duygu durum bozuklukları yaşaması şehir hayatının stresinden ileri gelmektedir. Özellikle şehir nüfusunun artmasıyla birlikte bazı değerlerin de değişmesi söz konusu olmuştur. Bu değerlerden biri de sabırlı olmak erdemidir.

İnsanların işlerine ve hayatlarına yetişememesi durumu da sabrın taşması, bir şeyin sonuna gelinmesi, tahammül edilemez olması anlamına gelmektedir. Sabır ancak şehir hayatının yoğunluğu içinde tahammül eşiğinin aşılması ile taşmaktadır. Bu nedenle özellikle şehirlerde yaşayan insanlar sabrı kolay taşmaktadır. Bu deyim de bu şekilde dilimize yerleşen deyimlerden biri olmuştur. Şehir hayatının tahammülsüzlüğü insanların sabrını taşırmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781