Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Ramazan ve İnfak ile İlgili Deneme - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Ağustos 2022

Ramazan ve İnfak ile İlgili Deneme

Aşağıda ramazan ve infak ile ilgili deneme kısaca olarak ele alacağız.

Ramazan, Müslümanların farz olarak oruç tuttuğu ve bir ay süren bir mevsim olarak yaşanmaktadır. Ramazan bereket ayı olarak kabul edilir. İbadetlerin zirve yaptığı bir aydır. Hemen herkes işini gücünü bırakır ya da erteler ibadetlerine sarılarak sevap kazanmak ve Allah’ın rızasına uygun iş yapmak derdine düşer.

Ramazanda hususiyetle yapılan ve dikkat edilen aslında bütün sene boyunca yapılmasında sakınca olmayan fakat Ramazan bereketiyle insanların daha da önem verdiği farklı ibadetler de bulunmaktadır. Bunlar zekat vermek, infak etmek, sadaka vermek gibi maddi olarak yapılan ibadetlerdir.

İnfak etmek, yokken vermek, elindekinin hepsini sarf etmek, yalnız Allah için harcamak, Allah’tan bekleyerek vermek ve Allah’ın rızasını kazanmak için vermek anlamına gelmektedir. İnfak etmek, fakire, düşküne, öksüze, yetime yardım etmek, maddi ev manevi olarak destekte bulunmak anlamına gelmektedir.

İnfak eden insanlar toplumda iktisadi bir dengenin oluşmasını da sağlar. Böylece toplumsal refahın gerçekleşmesi söz konusu olur. İslam toplumlarında fakirliğin, garipliğin ve muhtaçlığın yaşanmaması bununla sağlanır. Muhtaç, mazlum, mağdur kişileri bulup onlara yardım etmek, onları sevindirmek ve onlarla paylaşmak Allah’ın rızasını kazanmak için yapılmaktadır. Bu nedenle infak bir fırsat olarak görülmeli ve sürekli olarak yapılmasına gayret ve dikkat edilmelidir.

Ramazan ve İnfak ile İlgili Deneme Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781