Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Ramazan Bayramı ile İlgili Yazı - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Ağustos 2022

Ramazan Bayramı ile İlgili Yazı

Aşağıda Ramazan bayramı ile ilgili yazı kısaca olarak ele alacağız.

Ramazan, Müslümanların bir ay boyunca farz olarak oruç ibadetini yerine getirdikleri aydır. Bu ayın bitmesi ve yeni hicri ayın girmesiyle birlikte Ramazan bayramı kutlanmaktadır. Ramazan bayramı, şevval ayının ilk üç günü olarak kutlanmaktadır. Arefe günü de Ramazan ayının son günüdür.

Bir ay boyunca nefsini terbiye ederek talimler yapan ve ibadetlerle meşgul olarak mazlum, mağdur ve muhtaç olan kimselere yardım etmeye çalışan Müslümanlar bunun sevincini akrabaları, Müslüman kardeşleri ile paylaşarak mutluluklarını arttırmak isterler.

Ramazanda olduğu gibi bayramda da düşkünler, yoksullar, yetimler ve öksüzler sevindirilmekte, yaşlılar ziyaret edilmekte ve yalnızlıklar da giderilmektedir. Böylece birlik ve beraberlikten kaynaklanan barış, huzur, mutluluk ve hoşgörü ortamı oluşmaktadır.

Bayramlar insanları birbirine yakınlaştıran, küskünleri ve dargınları barıştıran, merhamet, vicdan, insaf duygularının üst seviyede yaşandığı günler olarak kutlanmaktadır. Bunun dışında bayramlar pek bir anlam ifade etmez. Birlik, beraberlik, akrabalık, komşuluk, arkadaşlık, dostluk ilişkileri bayramları anlamlı hale getirir.

Dini bayramlar, dini hassasiyetlerin daha fazla yaşandığı ve kesif olarak ortaya çıktığı bayramlar olarak geçirilmektedir. Bu bayramlarda insanlar yardımlaşma, dayanışma, kaynaşma ve paylaşma değerlerini yaşayarak mutlulukları arttırmak, elem, keder ve dertleri de azaltarak unutmak isterler. Bu nedenle Ramazan bayramı önemli ve değerli bir gündür.

Ramazan Bayramı ile İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781