Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Pusulayı Şaşırmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Eylül 2022

Pusulayı Şaşırmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere pusulayı şaşırmak deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Pusulayı şaşırmak deyiminin anlamı:

Doğruluktan dürüstlükten, doğru tutum ve davranıştan ayrılmak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Pusulayı şaşırmak deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Pusulayı şaşırmak deyiminin hikayesi:

Ormanda, ormancılık faaliyetleri yaparak geçinen birkaç köylü pusula sayesinde yönlerini bulmayı da çok iyi bilmektedir. Ormanın durumunu çok iyi bilen köylüler muhtemel diğer durumlarda da pusulayı kullanmayı çok iyi gerçekleştirmektedir.

Bir gün gök gürültülü ve sağanak yağışlı bir havada ormanda mahsur kalınca yönlerini bulmakta zorluk yaşayan köylüler aceleden ve telaştan pusulayı da şaşırıp yönlerini kaybedip esir kalmışlardır. Bu durum karşısında bir yere sığınıp yağmurun dinmesini beklemişlerdir. Yağmur dinince de ormandaki işaretlerden yönlerini bularak evlerine varmışlardır.

Köy meydanında başlarına gelen olayı köylülere anlatırken de sormayın pusulayı şaşırdık, ormanda esir kaldık, yağmur bastırınca da bir kavuğa sığındık da o şekilde korunduk ve ancak gelebildik derler. Köylüler de demek pusulayı şaşırdınız ha, Allah şaşırtmasın arkadaşlar diyerek onları teselli etmişlerdir. Bu söz de köy halkı arasında yayılmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781