Pösteki Saydırmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere pösteki saydırmak deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Pösteki saydırmak deyiminin anlamı:

İnsanların verim ve sonuç alınamayacak işlerde çalıştırması dolayısıyla söylenen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Pösteki saydırmak deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Pösteki saydırmak deyiminin hikayesi:

Taşrada ya da kırsal alanlarda tarım ve hayvancılık yapan insanlar tabiatla daha yakın münasebet kurabilen kişiler olarak bilinmektedir. Bu nedenle dilin gelişmesi noktasında tabiattaki bazı benzetmeler de kullanılmıştır. Koyunların yünleri pösteki olarak bilinmektedir. Koyun yünlerini kıl kıl olarak saymak mümkün değil, akıl işi de değildir.

Pösteki saydırmak da kıl kıl yünlerin sayılması imkansız ve akla uygun olmamasından dolayı oyalayıcı ya da bıktırıcı bir iş olarak görülmesi yoluyla deyim haline gelmiştir. Oyalayıcı, bıktırıcı ve usanç verici işler için kullanılan bir deyim olarak dile yerleşmesinde etkili olmuştur.

Pösteki saydırmak gerçek olaydan hareketle zamanla mecaz anlama gelen bir deyim olarak dilde anlamı ve anlatımı zenginleştirmek, derinleştirmek amacıyla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır. Deyimler bu amaçla kullanılır ve herkes tarafından bilinen kalıp yargılar içermektedir. Deyimler sıklıkla kullanılan yargılardır.

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.