Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Peygamberimiz’in (s.a.v.) Hicret Esnasında Yaptırdığı ve İslam Tarihinde Kurumsal Anlamda İlk Mescit Kabul Edilen Cami Hangisidir? - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Ağustos 2022

Peygamberimiz’in (s.a.v.) Hicret Esnasında Yaptırdığı ve İslam Tarihinde Kurumsal Anlamda İlk Mescit Kabul Edilen Cami Hangisidir?

Aşağıda Peygamberimiz’in (s.a.v.) hicret esnasında yaptırdığı ve İslam tarihinde kurumsal anlamda ilk mescit kabul edilen cami hangisidir kısaca olarak ele alacağız.

Hicret olayı Mekke’den Medine’ye doğru gerçekleşen ve İslam ile dünya tarihini değiştiren en önemli olaylardan biri olarak yaşanmıştır. Miladi takvime göre 622 yılında gerçekleşmiştir. İlk önce ashab ardından Peygamber a.s. ile hicret arkadaşı Hz. Ebubekir r.a. hicret etmiştir.

Peygamberimiz’in s.a.v., hicret esnasında yaptırdığı ve İslam tarihinde kurumsal anlamda ilk mescit kabul edilen cami Kuba Mescidi olarak bilinmektedir. Peygamber a.s., Medine’ye hicret ederken Kuba isimli bölgede konaklamış ve burada bir mescit yapılmasını emretmiştir. Peygamber a.s., Medine’ye geldikten altı ay sonra da Mescidi Nebevi inşa edilmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781