Peygamber Sevgisi ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda Peygamber sevgisi ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Peygamber a.s., numune-i imtisaldir. Her bakımdan en iyi örnek olarak kabul edilir ve kendisine uyulur. Peygamber a.s.’ı seven, sevilir, ona buğzedene buğz edilir. Ona fiili ve sözlü olarak düşmanlık edene düşmanlık edilir. Peygamber a.s.’a hürmet edene hürmet edilir.

Peygamber a.s., sosyal hayatı, ticari hayatı, aile hayatı bakımdan Müslümanlar için tek örnek olarak kabul edilmektedir. İyilik ve barış için gönderilmiştir. İyilik ve barışın yayılması için mücadele etmiştir. Güzel ahlakın tamamlayıcı olan Peygamber a.s., insanı kamil olarak bütün insanlık için örnektir.

Peygamberi sevmek, dediklerini dinlemek, yaptıklarını yapmakla mümkün olur. O insanlara karşı hep yumuşak sözlü olmuştur, kimseyi kırmamıştır. Dinin aleyhinde olanların dışında kimseye sinirlenmemiştir. Çocukları sevmiş, hanımlarını koruyup kollamış,, dostlarını ve ashabını her zaman sevmiş ve korumuştur.

İnsanlara doğruyu, güzeli ve iyiyi anlatmak için mücadele ederken karşılaştığı kötülüklere sabretmiş, asla pes etmemiş, cahillerden erdemli kişiler ordusu meydana getirmiş ve yepyeni şehirler kurarak İslam’ın yaşanması adına sınırları geniş bir devlet oluşmasında lider olarak peygamberlik vazifesiyle hareket etmiştir.

Peygamberi sevmek, onu her bakımdan örnek kabul ederek, hayatın içinde ondan bilgilerle yaşamaktır. Bu da güzel ahlak, adalet, sevgi, saygı sahibi olmakla mümkündür. Peygamber sevgisi hiçbir şeye değişilmez.

Peygamber sevgisi ile ilgili kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.