Pabucu Dama Atılmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere pabucu dama atılmak deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Pabucu dama atılmak deyiminin anlamı:

Kendinden üstün birinin çıkmasıyla gözden düşmek anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Pabucu dama atılmak deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Pabucu dama atılmak deyiminin hikayesi:

Selçuklu ve Osmanlı döneminin erken devirlerinde ticaretin ahlaklı ve dürüst bir şekilde yapılması adına oluşturulan teşkilatlardan biri olan ahilik teşkilatı, kendine has kuralları olan ve bu kuralların çarşı ve pazarlarda uygulandığı bir teşkilat olarak da bilinmektedir.

Pabucu dama atılmak da bir ahilik teşkilatı kuralı olarak bilinmektedir. Çarşı ya da pazarda tüccarlık kurallarının dışına çıkarak kendine yarar sağlamak amacını güden kişilerin yaptığı yanlışlıklar tespit edildikten sonra pabuçlarının dükkan damına atılması onları teşhir etmek ve cezalandırmak amacıyla kullanılmıştır.

Bu gibi deyimler zaman içinde gerçek anlamını yitiren ve mecaz anlam kazanan deyimler olarak kullanılagelmiştir. Pabucu dama atılmak deyimi de bu şekilde mecaz anlamda kullanılan ve bir kişiyi gözden çıkarmak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Sıklıkla kullanılan deyimlerden biri olarak tercih de edilmektedir.

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.