Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Özür Dilemek ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda özür dilemek ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

İnsanlar ahlak değerlerine sahip olarak hayatlarına devam ederler. Ahlaki değerler noktasında yazılı olmayan kurallar örf ve adetler olarak toplumun genelinde uygulanmaktadır. Uygulanmaması durumlarında toplum insanları yadırgamakta ve çoğu zaman da dışlamaktadır.

İnsanlar sosyal ilişkiler kuran ve ilişkilerini arkadaşlık, dostluk, komşuluk, arkadaşlık ve aile seviyesine sürdüren sosyal varlıklar olarak dünya hayatına devam ederler. Bunun gereklilikleri toplumsal ve bireysel sorumlulukların yerine getirilip ahlaki ve hukuki düzenlerin oluşturulmasıyla meydana gelmektedir.

İnsanların ahlaki değerlere sahip olarak özür dileme sorumluluğuna sahip olmaları yanlış yaptıklarını kabul ederek kibre, gurura düşmemeleri anlamına gelir. Yanlış yaptığının ve hata ettiğinin farkında olarak karşısındaki kırdığını, üzdüğünü fark eden ve bunu telafi etmek isteyen insanlar özür dileme cesaretini gösterebilecek olan insanlar olarak en erdemli kişilerdir.

Özür dilemek, erdemli bir davranıştır. İnsanların özür dilemek erdemine sahip olarak özür dilemek cesaretini göstermeleri büyüklük yapmaları anlamına gelmez. Bu bir tevazu ve hoşgörü örneği olarak yaşanmaktadır. Bu nedenle özür dilemek hukuki olarak bir hak tesliminden çok duygusal bir hareket olarak birleştirici ve kuşatıcı bir özelliğe sahiptir.

Özür dilemek, beraberinde insaf, vicdan, merhamet, adalet, hoşgörü gibi değerleri de taşıdığı için bireylerin hayatında önemli bir yere sahip olarak toplumu da birleştiren bir davranış biçimi şeklinde ortaya konmaktadır.

Özür Dilemek ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ceren dedi ki:

    anlaşılır ve sade yazılmış, Özür Dilemek ile İlgili Kompozisyon anlatmaya gerek yok, ödevim hızlıca bitti, çalışkanlık böyle bir şey tembeller bilmezler.

Yorum Yaz