Otomotiv Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Otomotiv bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Otomotiv Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Otomotiv Bölümü Tanıtımı:

Otomotiv programının amacı, karayolu taşımacılığında kullanılan motorlu araçların yapımı alanında çalışacak ara insangücü yetiştirmektir. Mezunlar; kamu sektörüne ve özel sektöre bağlı fabrikalarda ve tamirhanelerde çalışabileceği gibi, özel işyeri de açabilirler.

Programın Amacı: Otomotiv programının amacı, karayolu taşımacılığında kullanılan motorlu araçların yapımı alanında çalışacak ara insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Otomotiv programında matematik, fizik, kimya, ekonomi gibi temel derslerden başka motor tekniği, taşıt tekniği, makine elemanları, taşıt frenleri, taşıt motor ayarları, fabrika organizasyonu ve bilgisayar programlama gibi dersler okutulur ve uygulamalar yaptırılır.

Gereken Nitelikler: Otomotiv programına girmek isteyen bir kimsenin matematik ve fizik konularına ilgili ve bu alanda başarılı, şekil ve uzay ilişkilerini görebilme, el ve gözünü eşgüdüm halinde çalıştırabilme yeteneğine sahip olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Otomotiv programını bitirenlere “Tekniker” ünvanı verilir. Otomotiv teknikeri, motorlu taşıt araçlarının motor kısmının yapımı ve işleyişi konusunda çalışacak ara insangücünü yetiştirmektir. Otomotiv teknikeri, fabrikalarda makine mühendislerinin gözetimi ve yönetimi altında planlanan işlerin yürütülmesini sağlar.

Çalışma Alanları: Kamu sektörüne ve özel sektöre bağlı fabrikalarda ve tamirhanelerde çalışabileceği gibi kişi özel işyeri açabilir.

Otomotiv Nedir, Otomotiv Ne İş Yapar, Otomotiv Maaşları, Otomotiv İş İmkanları, Otomotiv İş Çalışma Alanları, Otomotiv Mesleği Hakkında Bilgiler, Otomotiv Bölümünün Geleceği, Otomotiv Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Otomotiv Bölümü Tercih Edilir mi, Otomotiv Tanıtımı, Otomotiv Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Otomotiv Mezunları Ne İş Yaparlar , Otomotiv Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Otomotiv İş Bulma Durumu

> Otomotiv Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

33 yorum

 1. Selamun aleyküm ya ben çok istekliyim her boş zamanımda sanayide motor ve elektrik aksamını incelerim arabaların bu bölüme çok istekliyim arabalara araçlara karşı aşırı bir derecede sevgim var bu bölüme nasıl gideceğimi gidersem bu bölümde neler yapıldığını biri bana açıklarsa çok sevinirim

 2. Kimsenin ciddi ve düzgün bir yorum yaptıgını düşünmüyorum eger okuyor ve bilgi sahibi biri olan biri varsa bana mesaj atabilirmi merak ettigim sorular var ve çok istekliyim bu bölümü okumak istiyorum .

  • Merhaba Buğra …
   Teknik Resim Çelik ve Yapısal Çelik Konstrüksiyon İmalatı ve Montajı, Projelendirme Hizmeti yapıyorum… İsimin gereği ileri dönük ek meslek olarak otomotiv bölümü tercihimdir.. Genel olarak bakıldığında otomobilde sınır yoktur her yıl yeni üretimler çıkıyor Ülkemiz olarak ileri dönük geniş açıdan bakacak olursak otomobil dünsa hızla büyümesi Türkiye de yeni başlaması demek yani Türkiye kendi imalatı yönünde adım atmakta.. Bu senin tecrübene bağlı olarak en olası bi ihtimal olarak kendi işini kurabilme gücüne sahip olabiliyorsun … Kararlarında Düşünmek vakit kaybıdır …

 3. Her adam yapamaz ben otomotiv okuyacağım iş imkanınıb olup olmaması önemli değil seviyossan yapacaksın abi en kötü sanayide 1 milyara çallışırım dediğim gibi seven bilen adam okusun gerisi uzak dursun

  • O iş öyle olmuyor işte ben de kızım üniversite de bu bölümü istiyorum cunku arabayi seviyorum is imkanı yoksa ne yapabilirim erkek olsam evet dedin gibi gir sanayiye ama kızlarda durum öyle değil iste o yüzden sevgiyle ve ilgiyle beraber is olanağı da önemli

 4. Bana bu bolum hakkinda biraz bilgi verirmisiniz universite adi etkilimi aranan gerekli donanimlar mumkunse maaşı ortalama nedir is imkanlari nelerdir bilgisi olan paylasirsa sevinirim

 5. ben ticaret meslek mezunuyum bu bölümü okumayı düşünüyorum ama bölüm hakkında tam bi bilgim yok iş imkanları nasıl onu da bilmiyorum bölüm hakkında bilgi verirseniz sevinirim :)

 6. Merhabalar. Ben Meslek Lisesinden mezun oldum. 2015 yılında.Şu an hazırlanıyorum. Motor bölümünü bitirdim Stajımı Mercedes Benz’de yaptım. . Ve Ankara Gazi Üniversitesi M.T.O.K düşünüyorum. Yorumlara baktığımda biraz da olsa bir korku bastı. İş olanakları çok mu kötü ? Ve bir sorum daha olacak biliyorsunuz ki kendi bölümü gidenlerin üzerine ek puan geliyor bu sene kalktı ama beni kapsamıyor. Mühendislik üzerine ek Puan gelir mi ?

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.