Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Osmanlı Devleti’nin Yıkılmasını Önlemek Amacıyla Ortaya Atılan Düşünce Akımları Hangileridir? Mustafa Kemal Sizce Bunlardan En Çok Hangisinden Etkilenmiştir? - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Eylül 2022

Osmanlı Devleti’nin Yıkılmasını Önlemek Amacıyla Ortaya Atılan Düşünce Akımları Hangileridir? Mustafa Kemal Sizce Bunlardan En Çok Hangisinden Etkilenmiştir?

Aşağıda Osmanlı Devleti’nin Yıkılmasını Önlemek amacıyla ortaya atılan düşünce akımları hangileridir? Mustafa Kemal sizce bunlardan en çok hangisinden etkilenmiştir, kısaca olarak ele alacağız.

Osmanlı Devleti’nin yıkılmasının önlenmesinde içeride fikri akımların cereyanında olunması dikkati çekmiştir. Osmanlı Devleti’nde hemen her kesimin kendi fikirlerini ortaya koyduğu akımlar söz konusu olarak basın ve yayın hayatında da yer almıştır.

Osmanlı Devleti’nin yıkılmasını önlemek amacıyla ortaya atılan düşünce akımları Osmanlıcılık, İslamcılık, Turancılık ve Batıcılık olarak bilinmektedir. Mustafa Kemal ise bunlardan Kurtuluş Savaşı’nda Milliyetçilik hislerinin işlenmesinde kullanılan Turancılık fikrine yakın olarak faaliyet göstermiştir. Fakat inkılaplar Batıcılık faaliyeti çerçevesinde gerçekleşmiştir. Mustafa Kemal, kendine has bir inkılapçı tavırla yeni devlet kurmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781