Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Mayıs 2022

Osmanlı Devleti’nin Son Dönemlerinde, Osmanlı Topraklarındaki Yabancı Okul Sayısında Artış Olmasının Sebepleri Nelerdir? Yazınız.

Aşağıda Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde, Osmanlı topraklarındaki yabancı okul sayısında artış olmasının sebepleri nelerdir yazınız kısaca olarak ele alacağız.

Osmanlı Devleti’nin son dönemleri modernleşme hareketlerinin sıklıkla yaşandığı dönemler olmuştur. Lale Devri’nden sonra Islahat Fermanı ve Tanzimat Fermanı gibi fermanların yayınlanması sosyal hukuk açısından azınlıkların kazanımlarını arttıran ve eğitim, sağlık, devlet memurluğu gibi alanlarda önünü açan özgürlükler sağlamıştır.

Azınlık haklarının iyileştirilmesi ve arttırılması neticesinde de Osmanlı Devleti’nin topraklarındaki yabancı okul sayısının giderek artması söz konusu olmuştur. Böylece hem azınlıklar kamuda yer edinmeye başlamış hem de önemli yerlerde görev alarak devlet aleyhine de çalışmalar yürütmüşlerdir. Yabancı okullar devamında Osmanlı için bir sorun haline gelmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Tülin dedi ki:

    harbiden süper arkadaşlar, Osmanlı Devleti’nin Son Dönemlerinde, Osmanlı Topraklarındaki Yabancı Okul Sayısında Artış Olmasının Sebepleri Nelerdir? Yazınız. hemen deftere geçirdim, Bolu okulları arasında sınavlarda hep birinci gelmemi bu hızıma borçluyum. tembellere kapak olsun.

Yorum Yaz