Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Osmanlı Devleti’nin Gayrimüslimlere Haklar Vermesinin Devlete Siyasi, Askerî ve Ekonomik Bakımdan Ne Gibi Yararları Olmuştur? Tartışınız. - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Ağustos 2022

Osmanlı Devleti’nin Gayrimüslimlere Haklar Vermesinin Devlete Siyasi, Askerî ve Ekonomik Bakımdan Ne Gibi Yararları Olmuştur? Tartışınız.

Aşağıda Osmanlı Devleti’nin gayrimüslimlere haklar vermesinin devlete siyasi, askerî ve ekonomik bakımdan ne gibi yararları olmuştur, tartışınız kısaca olarak ele alacağız.

Osmanlı Devleti’nde gayrimüslimlere haklar verilmesi Tanzimat dönemi ile başlamıştır. Bu haklar siyasi, askeri, ekonomik, sosyal haklar olarak sunulmuştur. Osmanlı Devleti’nin özgürlükleri genişleterek azınlıkları memnun etmesi çabası siyasi, askeri ve ekonomik külfetlerin de oluşmasına neden olmuştur.

Azınlıklara verilen haklar nedeniyle milliyetçilik akımının da Fransa’dan ithal edilmesi devletin siyasi olarak otoritesinin zayıflamasına neden olmuştur. Askeri olarak gücünün azalması ve ekonomik açıdan da ticaretin dış piyasaya kaymasına neden olmuştur. Böylece devletin güçsüzleşme vetiresi başlamıştır. Azınlıklar daha özgür bir şekilde muhalefetini dile getirir hale gelmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781