Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Osmanlı Devleti’ni İşgale Hazırlanan İtilaf Devletleri’nin Mondros Ateşkes Antlaşması’na Hangi Maddeleri Eklediklerini Yazınız. - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Eylül 2022

Osmanlı Devleti’ni İşgale Hazırlanan İtilaf Devletleri’nin Mondros Ateşkes Antlaşması’na Hangi Maddeleri Eklediklerini Yazınız.

Aşağıda Osmanlı Devleti’ni işgale hazırlanan İtilaf Devletleri’nin Mondros Ateşkes Antlaşması’na hangi maddeleri eklediklerini yazınız kısaca olarak ele alacağız.

Osmanlı Devleti’nin bir ateşkes ile durdurulması Mondros Ateşkes Antlaşması’nın imzalanmak istenmesi ve devamında imzalanmasıyla olmuştur. Wilson İlkeleri bağlamında değerlendirilen ve bu şekilde dikta edilen bir antlaşma Osmanlı Devleti’nin kazandığı ve elinde olan toprakları almak kastıyla yapılmıştır.

Osmanlı Devleti’ni işgale hazırlanan itilaf devletlerinin Mondros Ateşkes Antlaşması’na 7. ve 24. maddeleri ekleyerek Ermenistan Devletini kurmak istemeleri ve nüfus çoğunluğunun olduğu yerlerin terk edilmesi gerektiği maddelerini hassasiyetle eklemişler ve bu maddelerin arkasına sığınarak Osmanlı’dan toprak almanın derdine düşmüşlerdir. İtilaf Devletleri’nin bu oyunu tutmamış, Misak-ı Milli mutlak surette korunmak istenmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781