Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Mayıs 2022

Osmanlı Devleti, Tanzimat Dönemi’nde Eğitim Alanında Neden Daha Çok Batı’yı Örnek Almaya Başlamıştır? Açıklayınız.

Aşağıda Osmanlı Devleti, Tanzimat Dönemi’nde eğitim alanında neden daha çok Batı’yı örnek almaya başlamıştır açıklayınız kısaca olarak ele alacağız.

Osmanlı Devleti’nin son dönemi modernleşme ve yeniliklerin olduğu yıllar olarak geçmiştir. Bu dönemde Osmanlı Devleti Tanzimat Fermanı yayınlayarak eğitim alanında da modernleşme hareketlerinin sürdürülmesini sağlamıştır. Eğitimde modernleşme alanında batı tarzı bir anlayış ve prensip benimsenmiştir.

Osmanlı Devleti’nin Tanzimat ile birlikte eğitim alanında batı tarzı bir anlayış ve prensip benimsemesinin nedeni batıda fen bilimlerinin gelişmiş ve teknik terakkinin oldukça yüksek olmasıdır. Bu nedenle teknik gelişmeleri yakından takip etmek ve talebe yetiştirerek kalifiye elemana sahip olmak için bu yolun takip edildiği tarihçiler tarafından söylenmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Deniz dedi ki:

    kısa sade beğendim, Osmanlı Devleti, Tanzimat Dönemi’nde Eğitim Alanında Neden Daha Çok Batı’yı Örnek Almaya Başlamıştır? Açıklayınız. ödevim vardı, Afyon okul birincisi olarak beğendim. :)

Yorum Yaz