Osmanlı Devleti Dönemindeki Gazeteleri Günümüzdekilerle Karşılaştırdığınızda Aralarında Ne Gibi Benzerlikler ve Farklılıklar Görüyorsunuz?

Aşağıda Osmanlı Devleti dönemindeki gazeteleri günümüzdekilerle karşılaştırdığınızda aralarında ne gibi benzerlikler ve farklılıklar görüyorsunuz kısaca olarak ele alacağız.

Gazete, Tanzimat Dönemi ile beraber Osmanlı hayatına girmiştir. Gazetelerde önemli havadisler ve gelişmeler ele alınmıştır. Bununla beraber olayların arka planı incelenmeye başlanmıştır. Ayrıca roman ve hikaye alanında tefrikalar da yapılmıştır. Osmanlı’da çok önemli gazeteler sadece kültür, kitap, din, siyaset, edebiyat alanında yayın yapabilmiştir.

Günümüzde ise gazetelerde haberler ağırlıklıdır. Kültür, magazin, ekonomi, sosyal ihtiyaçlar, ilanlar, bulmacalar gazetelerde yer kaplamaya başlamıştır. Haberlerin yer kaplaması tefrikaların yer bulamaması ve magazin haberlerinin artması günümüzde gazetenin işlevsiz olmasını etkilemiş ve ardından internetin yaygınlaşması gazete hayatının sonu anlamına gelmeye başlamıştır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.