Osman Gazi’nin Hayatı ve Yaptığı Islahatlar

Aşağıda Osman Gazi’nin hayatı ve yaptığı ıslahatlar kısaca olarak ele alacağız.

Osmanlı Devleti, tarihin en köklü devletlerinden biridir. Osmanlı Devleti, siyasi, sosyal, kültür, mimari, iktisadi yapı bakımından yerleşik ve köklü bir devlet olarak geniş coğrafyalar üzerinde uzun yıllar etkin bir devlet olma özelliğine sahip olmuştur.

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’dir. Osman Gazi’nin babası Ertuğrul Gazi annesi de Halime Hatun olarak bilinmektedir. Osman Gazi, 23 yaşındayken Osmanoğulları Beyliği’nin başında bir çadır büyüklüğündeki obasına hakimdi. Osman Gazi, Osmanoğulları Beyliğini Söğüt – Domaniç’te kurmuştur.

Osman Gazi kurucu bir bey olarak bir takım yenilikler de yapmıştır. Askeri düzen açısından yeniliklerin yapılması, silah ve teçhizat kullanımında yeniliklerin yapılması söz konusu olmuştur. Bununla beraber Bizans hareketliliğine karşı önlemler alması ve Anadolu’dan çok Bizans topraklarını hedef alması Osmanlı Devleti’ni kuran ve güçlendiren hamleler olarak tarihe geçmiştir.

Kayı boyunun özgürlük elde etmesi, Söğüt’de güçlenmesi, Osmanoğulları olarak ortaya çıkması ve Osman Gazi liderliğinde fetihlere başlaması devlet olma yolunda en önemli adımlar olarak gerçekleşmiştir. Osman Gazi ardından Orhan Gazi’nin gelerek Osman Gazi’nin bıraktığı mirası devam ettirmesi ve donanma oluşturması da Osmanoğulları’nın Trakya topraklarına geçişini kolaylaştırmıştır.

Osman Gazi, Osmanlı Devleti’nin kurucusu olarak bilinmekte ve devlete Osmanlı hanedanının isminin verilmesinde öne çıkan bir şahsiyettir. Onun hanedanı olarak Osmanlı Devleti varlığını sürdürmüştür.

Osman Gazi’nin Hayatı ve Yaptığı Islahatlar Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.