Orta Asya’da Yapılan Arkeolojik Kazılarda Savaş Aletleri, Çanak Çömlekler, Kilimler, Süs Eşyaları Vb. Bulunmuş Olması Türklerin Hangi Ekonomik Faaliyetlerle Uğraştıklarını Göstermektedir? Söyleyiniz.

Aşağıda Orta Asya’da yapılan arkeolojik kazılarda savaş aletleri, çanak çömlekler, kilimler, süs eşyaları vb. bulunmuş olması Türklerin hangi ekonomik faaliyetlerle uğraştıklarını göstermektedir söyleyiniz kısaca olarak ele alacağız.

Orta Asya en kadim coğrafyalardan biridir. birçok medeniyetin kurulduğu ve binlerce yıl varlığını sürdürdüğü bir coğrafya olarak önemli yer altı varlıklarına sahip olan bir coğrafyadır. Orta Asya’da yapılan arkeolojik kazılarda savaş aletleri, çanak çömlekler, süs eşyaları bulunmuştur. Bu bulgular özellikle bu coğrafyada uzun yıllar hakimiyet kuran Türklerin medeni hayatı hakkında bilgiler vermektedir.

Orta Asya Türklerin ilk yerleştikleri ve varlıklarını devam ettirdikleri coğrafya olarak arkeolojik anlamda Türkler hakkında bilgilerin toplandığı ve tarihin oluşturulduğu bir yer olma özelliğine sahip olup açık hava müzesi gibidir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.