Orta Asya Kültür Çevreleri Nelerdir?

Aşağıda Orta Asya kültür çevreleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Orta Asya, en önemli kültür coğrafyalarından biri olarak insanlığın ve uygarlığın yeşermesinde insanlık tarihinde önemli bir yere sahiptir. Orta Asya kültür merkezleri kendi çevrelerini oluşturarak Orta Asya’nın din, dil, ırk, siyaset, iktisat, medeniyet olarak gelişmesinde etkili olmuştur.

Orta Asya kültürlerinde tarım, hayvancılık, balıkçılık, avcılık gibi ticari faaliyetler de bulunmaktadır. Beraberinde madenlerin keşfi işlenilmesi, sosyal hayatta kullanılması, aile hayatının oluşması, şehir hayatının göçebe kültür etkisinde gelişmesi de söz konusu olmuştur.

Kendi aralarında ilkel ve gelişmiş kültürler de bulunduran Orta Asya kültürleri, zaman içinde yerleşik hale gelerek toplumların temel ve özel yapısını oluşturmayı sağlamıştır. Günümüzde modern kültürlerin yer aldığı Orta Asya kültüründe kadim kültür değerlerinin tutum ve davranışlar olarak yerine getirilmesi de gerçekleşmektedir.

Günümüzde teknolojinin ve iletişimin yaygınlaşması ve gelişmesi kültürleri de etkisi altına alarak en çok da Orta Asya kültürlerini etkilemektedir. Orta Asya kültürleri bütün global etkilere karşı yine de kendi kadim kültürünün devamlılığını sağlamaktadır. bu bakımdan göçebe hayat tarzı, tarım ve hayvancılık binlerce yıllık kadim alışkanlıklarla yapılmaya devam etmektedir. Orta Asya en önemli coğrafyalardan biridir.

Orta Asya kültür çevreleri ve merkezleri şu şekildedir:

*Kelteminar Kültürü

*Afanasyevo Kültürü

*Andronova Kültürü

*Karasuk Kültürü

*Tagar Kültürü

Orta Asya Kültür Çevreleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.