Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Haziran 2018

Ormanlardan Elde Edilen Ürünler ve Faydaları

Ormanlardan elde edilen ürünler ve faydaları nelerdir 5 adet örnek ile birlikte kısaca açıklayalım.

Ülkemizdeki ağaçların %80 civarı deniz kenarında yer almaktadır. Ağaçlar hayatımız için çok büyük bir önem taşımaktadır. Ancak insanlık onlara yeterince değer vermemektedir ve gün geçtikçe ağaçları hırpalamaktadırlar. Bunun başta gelen sebeplerinden biri izinsiz kesilen ormanlar ve çıkan yangınlar gelmektedir. Ağaçlardan sağladığımız ürünlerden biraz bahsedelim.

Ormanlarımız en çok kullanıldığı alan odunculuktur. Kırsal yerlerde doğal gaz gibi imkanlar olmadığından ötürü, odun ve kömür ısınma aracı olarak kullanılır. Ağaçlar ise bu odun ihtiyacını karşılarlar. Bütün bunlara ek olarak ağaçlar, doğada yaşayan hayvanlara barınak olur onlar sayesinde çoğalıp büyürler. Bu da avcılığa meraklı olanlar için bir avantajdır. Ağaçlardan keresteler yapılır ve evimizde kullandığımız eşyalarda bu kerestelerden yararlanılır.

Ağaçlardan elde edilen bir diğer ürün ise kağıtlardır. Bilinçsiz bir şekilde harcadığımız kağıtlar fazla fazla ağacın kesilmesi demektir. Ormanlar sayesinde ayrıca yaprak, çiçek, meyve, tohum, kabuk, reçine , av hayvanı, toprak , kil gibi ürünler elde edebilmekteyiz.

orman haftası

Ormanlardan Elde Edilen Ürünler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Alper bey dedi ki:

    İşte bu çok iyi oldu. ormanlardan hangi ürünler elde edilir kısa ve çok harika olmuş, emeği geçenlerin eline sağlık diyorum, hemen yazıyorum. :)

  2. Ahmet dedi ki:

    Sana teşekkür ederim derszamani.net her ödevim çok güzel oluyor.(Ve birde Türkçemize sahip çıkmaya bende katılıyorum)

Yorum Yaz