Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Önünü Görememek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Eylül 2022

Önünü Görememek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere önünü görememek deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Önünü görememek deyiminin anlamı:

Sisten, pustan dolayı etrafını görememek anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Önünü görememek deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Önünü görememek deyiminin hikayesi:

Görememek, kör olmak, gözü kararmak, dikkat eksikliği yaşamak, dalgınlık yaşamak gibi durumlarda gerçekleşmektedir. Dikkatsiz, dalgın insanlar için genelde önünü görememek deyimi kullanılmaktadır. Sevinen, şaşıran, dalgınlık yaşayan ya da herhangi bir sebepten dolayı sis, pus içinde kalan kişiler önünü göremezler.

Önünü görmek, etrafı görmek, çevreyi tanımak, bilmek, karar vermek ve irade ortaya koymak gibi fiili durumların gerçekleşmesini sağlamak için de kullanıldığından bu durumlardan herhangi birisinin olmaması durumunda önünü görememek deyimi sıklıkla kullanılmaktadır.

Dalgın, dikkatsiz, aceleci kişileri tarif etmek ve onların yaptığı hataları da eleştirmek için kullanılan bir deyim olarak önünü görememek deyimi sıklıkla tercih edilmektedir.

Deyimler kalıp yargılar olarak anlam değişimine uğramayan ve mecaz anlamda kullanılan yazılı olarak da günümüze kadar aktarılan sözlerdir. Deyimlerin anlamları hemen herkes tarafından bilinir ve deyimler olduğu gibi kullanılır. Anlam derinliğine ve zenginliğine neden olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781