Ölür müsün Öldürür müsün Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere ölür müsün öldürür müsün deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Ölür müsün öldürür müsün deyiminin anlamı:

Çok kızılacak bir terslik karşısında kalındığında söylenir anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Ölür müsün öldürür müsün deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Ölür müsün öldürür müsün deyiminin hikayesi:

İnsanlar günlük hayatlarında sinirli, agresif bir hal alabilirler. Bu stresli durum günlük hayatımızda işte, evde, okulda ya da yolda karşımıza çıkabilir. Geçmişten günümüze kadar değişmeyen bazı insani ihtiyaçlar insanların fıtratında da temel özelliklerinin değişmeden korunmasına ve yaşanmasına neden olmuştur.

Bir duruma ya da olaya çok sinirlenen kişiler hınçlarını çıkarmak için ölüm tehdidi savurabilirler. Bu durum suç teşkil eden bir yaklaşım olsa da öfkeyle söylenen sözlerden ibaret olarak mecaz anlam da içermektedir. Bu sözlerden biri de ölür müsün öldürür müsün deyimi olarak bir terslik karşısında içinden çıkılmaz bir hali anlatmak için kullanılır ve sinirli, stresli durumu ifade eder.

Deyimler dilimizde anlam zenginliği ve derinliği oluşturan, mecaz anlamda kullanılan kalıp yargılar olarak yerleşik bir hal almış ve kullanılagelmiştir.

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.