Ocağına İncir Ağacı Dikmek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere ocağına incir ağacı dikmek deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Ocağına incir ağacı dikmek deyiminin anlamı:

Birinin evini barkını dağıtmak, düzenini altüst etmek, yuvasını yıkıp toparlanamaz hale getirmek anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Ocağına incir ağacı dikmek deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Ocağına incir ağacı dikmek deyiminin hikayesi:

İncir ağacının birtakım özellikleri bulunmaktadır. Bu özelliklerden biri de köklerinden ileri gelmektedir. İncir ağacının kökleri çok uzamakta ve su neredeyse amiyane tabirle arsızca oraya doğru gitmektedir. İncir ağacının köklerinin bu özellikleri toprağın da oyuklar halinde oluşmasını ve yer yer yumuşamasını sağlamaktadır.

İncir ağacının bu özelliğinden dolayı bir ailenin kurduğu düzen olan ocağa incir ağacının dikilmesi, ailenin zarar görmesi anlamında kullanılmaktadır. Herhangi bir nedenle zarar gören aile yapısı ya da bütçesi incir ağacının köklerinin bu özelliklerine benzetilmekte ve zararın temsil edilmesi için deyim halinde dilimizde yer almaktadır.

Dilimizdeki birçok deyimin anlamları doğadan benzetmeler yoluyla meydana gelmekte, mecaz olarak oluşmakta ve dilimizde yerleşik hale gelmektedir. Deyimler mecaz anlamlı, kalıp yargılar olarak kullanılmaktadır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.