Nükleer Faaliyetlerin Çevreye Olan Zararları Nelerdir?

Aşağıda nükleer faaliyetlerin çevreye olan zararları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Nükleer faaliyetler, atom ve atom altı parçacıkların işleme tabi tutulmasıyla elde edilen enerjinin ısı ve elektrik enerjisine dönüştürülmesi yoluyla enerji üretmek maksadıyla yapılmaktadır. Bu nedenle nükleer enerji çekirdek enerjisi olarak da bilinmektedir.

Nükleer enerji üretim santralleri yüksek güvenlikli santraller olarak kurulmaktadır. Bu enerji santrallerinin enerji üretimi bakımından faydaları olsa da çevreye olan zararları ve muhtemel zararları nükleer faaliyetlerin yapılmaması kanaatini hakim kılmaktadır.

Nükleer faaliyetlerin çevreye olan zararları şu şekildedir:

*Radyasyon yayılımının gerçekleşmesine neden olabilir.

*Doğal bitki örtüsünün bozulmasına neden olabilir.

*Hava, su ve toprak kirliliklerinin yaşanmasına neden olabilir.

*Patlamaların ve muhtemel terör saldırıların gerçekleşmesi nedeniyle yaşanması muhtemel patlamaların gerekleşmesi söz konusu olabilir.

Günümüzde nükleer faaliyetler savaş teknolojileri için ve elektrik üretmek için kullanılmaktadır. Elektrik üretim için oldukça az ham madde ile yüksek enerjiler elde edilmesi nükleer faaliyetleri cazip hale getirmektedir. Nükleer silahların üretilmesi de nükleer bombalar ve patlamalar nedeniyle savaş suçu kapsamında değerlendirilmektedir.

Ülkemizde de nükleer enerji santralleri çalışmaları kurulum aşamasında olsa da devam etmektedir. Nükleer faaliyetler bakımından enerji üretilmesi ve elektrik elde edilmesi sonucunda ülkemizin büyük oranda elektrik ihtiyacının karşılanması ve dışa bağımlılığın azalması söz konusu olacaktır.

Nükleer Faaliyetlerin Çevreye Olan Zararları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.