Nüfus Mübadelesinde Mübadele Dışında Tutulan Türk ve Yunan Toprakları Nelerdir?

Aşağıda nüfus mübadelesinde mübadele dışında tutulan Türk ve Yunan toprakları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Lozan Barış Konferansı’nın yapılmasının ardından nüfus mübadelesinin yapılması en önemli dış politika olarak gündeme gelmiştir. Lozan’da Yunanların Rumlar üzerinde bir siyaset gerçekleştirilmesi anlaşılmıştır. Buna karşılık Türkiye topraklarında kalan Rumlar ile Yunan topraklarında kalan Türkler arasında mübadelenin gerçekleştirilmesi söz konusu olmuştur. Bu mübadeleye Kıbrıs da dahil olmuştur.

Nüfus mübadelesinde Rumlar ve Batı Trakya coğrafyasında baskı altında bulunan Türklerin yer değiştirmesi gündeme gelmiştir. Böylece Türklerin kendi ülkelerinde bağımsız bir şekilde yaşamaları sağlanmak istenmiştir. Nüfus mübadelesinin dışında kalan şehirler de olmuştur.

Nüfus mübadelesinde mübadele dışında tutulan Türk ve Yunan toprakları bulunmuştur. Mübadele dışında tutulan Türk toprağı İstanbul, Yunan toprağı da Atina olarak bilinmektedir. Bu topraklar haricindeki yerlerde Rum ve Türkler büyük oranda yer değiştirmiştir. Bazı Rumlar Kıbrıs’a taşınmıştır. Batı Trakya Türkleri de Türkiye topraklarına gelmiştir.

Lozan Barış Konferansı’nın ardından 1923 yılının devam eden günlerinde mübadelenin yapılması ilerleyen zamanlarda Ankara Antlaşması ile resmi işlemlerin başlamasına ve insanların kendi ülkelerinde yaşamaya devam etmelerine neden olmuştur. Tarihin en önemli mübadele hareketinden biri olarak kayıtlara geçmiştir. Batı Trakya Türklerinin zor durumdan kurtulması söz konusu olmuştur. Böylece Türkler tam bağımsızlığı yaşamaya başlamışlardır.

Nüfus Mübadelesinde Mübadele Dışında Tutulan Türk ve Yunan Toprakları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.