Nesli Tükenmekte Olan Bitkiler Nelerdir?

Aşağıda nesli tükenmekte olan bitkiler nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Bitkiler, kara ve su bitkileri olarak ayrılmaktadır. Toprak ve deniz dibi kum özellikleri bitkilerin hayatını önemli ölçüde etkilemektedir. Yeryüzü şekilleri, toprak özellikleri, iklim özellikleri ve mevsim geçişleri bitkilerin sağlıklı bir şekilde hayatına devam etmelerini sağlamaktadır.

Nesli tükenmekte olan canlılar arasında bulunan birçok bitki, özellikle çevre kirlilikleri nedeniyle zarar görmekte ve hayatını sürdürememektedir. Toprak kirliliklerinin yaşanması, su ve hava kirliliklerinin artması, küresel ısınma, ormanların yok edilmesi, asit yağmurlarının yaşanması bitkileri olumsuz etkilemektedir.

Nesli tükenmekte olan bitkiler şu şekildedir:

*Göl Soğanı

*Kardelen

*Baobab Ağacı

*Likya Orkidesi

*Şili Arokaryası

*Venüs Sinekkapanı

*Yarasa Çiçeği

*Mercan Ağacı

*Denizanası Ağacı

*Golf Topu Bitkisi

Bitkilerin hayatının korunması için bitkilerinin canlılığını sağlayan unsurların korunması gerekir. Bu da doğa unsurlarının ve çevrenin korunması anlamına gelmektedir. Bunun için de toprak, su ve hava kirliliklerinin önüne geçilmesi, doğanın korunması için insanların bilinçlendirilmesi gerekir.

Bitkilerin hayatlarına devam etmeleri için ormanların da yok edilmemesi, korunması ve geliştirilerek yaygınlaştırılması gerekir. Çiçekçilik faaliyetlerinin düzenli ve denetimli olarak yapılması gerekir. Böylece bitkilerin neslinin tükenmesinin önüne geçilir. Küresel ısınma gibi büyük ölçekli çevre sorunlarının da giderilmesi için uluslararası çevre koruma toplantılarının yapılması ve yaptırımların uygulanması özellikle gerekmektedir.

Nesli Tükenmekte Olan Bitkiler Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.