Neden Güzel Ahlaklı Bir İnsan Olmalıyız? Defterinize Bu Konudaki Düşüncelerinizi İçeren Bir Kompozisyon Yazınız.

Aşağıda neden güzel ahlaklı bir insan olmalıyız? Defterinize bu konudaki düşüncelerinizi içeren bir kompozisyon yazınız kısaca olarak ele alacağız.

Peygamber a.s., güzel ahlakı tamamlamak için gönderilmiştir. Güzel ahlaklı olmak dinin yaşanması için en önemli erdemlerden biridir. Peygamber a.s. hakkında Kur’an-ı Kerim’de yüce ahlaklı olduğundan bahsedilmektedir. Fert hayatında, aile hayatında ve cemiyet hayatında numune-i imtisal olan Peygamber a.s., ahlaklı olmayı her şartta tavsiye ederek dini emir olarak bildirilmiştir.

Güzel ahlaklı olmak, dürüst olmak, samimi olmak, adil olmak, insaflı, vicdanlı, merhametli, hoşgörülü olmak anlamlarına gelmektedir. Güzel ahlaklı bireyler toplumda örnek gösterilen kişilerdir. İnsanların güzel ahlaka sahip olması yaşanabilir bir dünya düzeni oluşturur.

Adaletin sağlanması, hakların kazanılması, suçun önlenmesi, insanların mutlu ve huzurlu olması için güzel ahlaklı olunması gerekir. Güzel ahlaklı olmak birlik ve beraberliği, barış ve huzuru, güven ve adalet ortamının tesis edilmesini sağlar.

Güzel ahlak sahibi olan bir kimse Peygamber a.s.’ı örnek alıyor demektir. Bu da bir Müslüman olarak o kişiye Peygamber a.s.’ın şefaatçi olabileceğini göstermektedir. Böylece Allah’ın rızasını kazanmak gayesiyle yaşayan bir Müslümanın cennet arzusu da yerine gelebilir. Bunun için ibadet etmek ve güzel ahlak sahibi olmak gerekir. Ahlaklı olmak herkes için gereklidir.

Neden Güzel Ahlaklı Bir İnsan Olmalıyız Defterinize Bu Konudaki Düşüncelerinizi İçeren Bir Kompozisyon Yazınız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

7 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.