Ne Doğrarsan Aşına O Çıkar Kaşığına ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda ne doğrarsan aşına o çıkar kaşığına ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

İnsanlar hayatları boyunca hayata verdiklerini alırlar. Hayat insanlara her zaman karşılıklı menfaat sağlama yoluyla gülmektedir. İyi insanlar iyiliklerle karşılanır. Kötü insanlar da her zaman kötü şeyler yaşarlar. Bu bakımdan insanlık tarihinde bu hep böyle olmuştur.

Atalarımız ne doğrarsan aşına o çıkar kaşığına demişlerdir. Ne verirsen onu alırsın, ne ekersen onu biçersin gibi sözler de bu sözü doğrulamaktadır. İnsanların iyilikle muamelede bulunması iyi olduklarını gösterir ve iyilerle karşılaşırlar. Kötülükleri gerçekleştiren insanlar kötülüklerle karşılaşırlar.

Hayatta iyi, doğru, dürüst ve adil olmak her zaman kazandırmasa da doğru olanı sürekli yapmak ve bu sürekliliğin karşılığında iyiliklerle karşılaşmak gerçekleşmektedir. İnsanların elindeki araçların, malların, mülklerin, servet ve sermayelerin harcandığı yerler de böyledir.

İnsanların mal, mülk, servet ve sermayelerini iyi yollarda harcamaları iyiliklerle karşılaşmalarına, kötü yollarda kötülük için kullanmaları da kötülüklerle karşılaşmalarına neden olur. Sosyal yardımlaşma için vakit ve para harcayan insanların dua alarak iyi durumlara gelmesi gibi bir durum da bu atasözüne uygun bir olay yaşanmaktadır.

İyi olmak, iyiliği sürdürmek ve iyiliğin yayılmasında sorumluluk almak iyiliğin çoğalmasına ve birlik ve beraberliğin oluşmasına katkı sağlar. Bu nedenle bu atasözü çok önemlidir.

Ne Doğrarsan Aşına O Çıkar Kaşığına ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.