“Mutlu İnsanlar; Her Şeyin En İyisine Sahip Olanlar Değil, Sahip Olduklarını Kaybetmeyecek Kadar Çok Sevenlerdir.” Konusu ile Kompozisyon

Aşağıda “Mutlu insanlar; her şeyin en iyisine sahip olanlar değil, sahip olduklarını kaybetmeyecek kadar çok sevenlerdir.” konusu ile kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

İnsanların hayatlarında bir şeylere sahip olmak için didinip dururlar. Birçok fedakarlıklar yaparak birçok eziyete katlanırlar. İnsanların sahip olma arzusu hiçbir zaman bitmez. Bu nedenle sürekli olarak arzular ve hep daha iyisini isteyerek çalışıp dururlar.

Bir şeylere sahip olmak gerçek manada malik olmak demek değildir. Herkes bir şeylere sahip olabilir. Önemli olan değer bilmek, hatır bilmek, saymak ve sevmek, korumak ve kollamaktır. Her şeyin en iyisine sahip olmaktan çok sahip olunan şeyleri benimsemek, korumak ve kıymet vermek esas olandır.

Bir şeyin kıymetini kaybetmeden anlamak çoğu zaman mümkün olmaz. Bu nedenle elindekinin kıymetini elindekini kaybetmeden anlayan insanlar bir şeylerin farkına vararak anlamları kavramış insanlardır. Mutlu olmanın peşinde olarak gerçek mutluluğu kaybetmemek gerekir. Bunun için ulaşmaya çalıştıklarımızdan çok elimizdekilerin kıymetini bilmek nerede ve ne şekilde durduğumuzu anlamak ve bilmek için yerinde olacaktır.

Bir şeyin en iyisine sahip olmak bir arzudur. Elindekinin kıymetini bilmek bir erdemdir. Her zaman erdemler, arzulardan üstün gelir. Erdemli olmak değer bilmek, kıymet vermek, saygı göstermek, saymak ve sevmek demektir.

“Mutlu İnsanlar; Her Şeyin En İyisine Sahip Olanlar Değil, Sahip Olduklarını Kaybetmeyecek Kadar Çok Sevenlerdir.” Konusu ile Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.