Musul’un Kaybedilmesinde İngiltere’nin Rolü Nedir?

Aşağıda Musul’un kaybedilmesinde İngiltere’nin rolü nedir kısaca olarak ele alacağız.

Musul, Misak-ı Milli toprakları içinde yer alan coğrafya olarak bilinmektedir. Bugünkü Türkiye Cumhuriyeti sınırlarının güneyinde kalan ve Irak toprakları içinde yer alan Musul, petrol rezervleri ile bilinmektedir. Tarihten günümüze kadar Musul petrolleri tarihin her döneminde konuşulmuş, tartışılmış ve Musul birçok devlet tarafından da işgal edilmiştir.

Musul, geçtiğimiz yüzyılda Osmanlı toprakları içinde yer alan ve Birinci Dünya Savaşı’nın ardından elden çıkan topraklardan biridir. Musul meselesi, uluslararası toplantılarda ve anlaşmalarda gündeme gelen ve fakat İngilizlerin müdahil olması nedeniyle tekrar elde edilemeyen toprak olarak bilinmektedir.

Musul petrollerinin elde edilmesinde İngiltere, Lozan Konferansı’nda bastırdığı için yapılan mütareke anlaşmaları da göz önünde bulundurularak Musul’un bırakılması ve Lozan’da yeniden gündem edilmemesi söz konusu olmuştur. Musul’un kaybedilmesi ile beraber petrol rezervlerinin kontrolünün İngiltere’ye geçmesi gerçekleşmiştir.

İngiltere Musul petrollerine hakim olmak için Osmanlı topraklarında mütareke yılları ile beraber işgalci güçlerin bulundurulması ve siyasi, diplomatik ve bürokratik de baskıların yapılması meydana gelmiştir. İngiltere, Musul petrollerine hakim olmak için iç meselelerin çözümsüzlüğü noktasında iç karışıklıklar çıkarmak adına çeşitli faaliyetler de yürütmüşlerdir.

Nihayetinde Musul petrollerine hakim olan İngilizler, hilafetin de kaldırılmasıyla beraber bulunduğu coğrafyada tahakkümünü sürdürme gücünü elde etmiş ve sürdürmeyi başarmıştır.

Musul’un Kaybedilmesinde İngiltere’nin Rolü Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.