Mustafa Kemal’e Suikast Düzenleyen Kişilerin Hedefi Sizce Nedir? Mustafa Kemal’in Suikast Girişiminden Sonra Söylediği Sözün Ne Anlama Geldiğini Arkadaşlarınızla Paylaşınız.

Aşağıda Mustafa Kemal’e suikast düzenleyen kişilerin hedefi sizce nedir? Mustafa Kemal’in suikast girişiminden sonra söylediği sözün ne anlama geldiğini arkadaşlarınızla paylaşınız kısaca olarak ele alacağız.

Mustafa Kemal, cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra birçok badire atlatmıştır. Bunlardan en tehlikesi suikast olarak tarihe geçmiştir. Mustafa Kemal’e suikast yapılması Türkiye Cumhuriyeti’nin devamlılığını önlemek ve köklü değişimlerini engellemek içindir.

Mustafa Kemal, cumhuriyet Türkiye ile özdeşlemiş, kurucu bir lider olduğu için onu öldürmenin Türkiye’yi batırmak olabileceğini düşünen kimseler bu suikast tertibini yapmışlardır. Neyse ki başarılı olamadılar, cezalarını çektiler, inkılaplar devam etti ve Mustafa Kemal’in on beş yıllık bir devri iktidarı oldu. Bu iktidar süresince inkılaplar yapılmaya devam edildi.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.