Mürekkep Yalamak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere mürekkep yalamak deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Mürekkep yalamak deyiminin anlamı:

Az çok öğrenim görmüş, okuyup yazmış, belli bir kültüre sahip olmuş kimse anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Mürekkep yalamak deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Mürekkep yalamak deyiminin hikayesi:

Mürekkep, ilmi temsil eden ve ilim yolunda talebelerin ve alimlerin kullandığı bir araç olarak bilinen bir unsurdur. Bu unsurun ilmi temsil etmesi çok çalışmak, okumak ve yazmak anlamlarında  kullanılmaktadır. İslam harfleriyle yazılan ve mürekkep kullanılarak özel kağıtlara işlenen ilim tahsili zamanla gelişmiştir.

Özel kağıtlara yazılan mürekkebin çabuk kurumaması silmek için bir kolaylık oluşturmaktadır. Silme işi de genelde yalayarak gerçekleşmektedir. Çok okuyup, yazan ve çalışan kimseler sürekli mürekkeple uğraştıkları için mürekkebi sıklıkla yalamışlardır.

Bu nedenle çok çalışan çalışkan insanlar ve bilgili kişiler için mürekkep yalamış yani emek vermiş anlamına gelen mürekkep yalamak deyimi kullanılmaktadır. Günümüzde de herkes tarafından bilinen ve kullanılan bir deyimdir. Geçmişte gerçek olsa da günümüzde mecaz anlamda kullanılmakta ve kişilerin bilgili ve çalışkan olduğunu ifade etmektedir.

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.